İzmir Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
İzmir Çeşme Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Hasta Bilgilendirme

Güncelleme Tarihi: 02/02/2018

 HASTANEYE YATIŞ HAZIRLIKLARINIZ

 Hastanemize yatarak işlem göreceğiniz için ameliyatınız/girişiminizden sonra birveya/daha fazla gece kalabileceğiniz beklentisi ile geliniz.

YANINIZDA GETİRECEKLERİNİZ

1-Resmi kimlik belgeniz

2-Kolay giyilip, çıkarılabilecek bir pijama takımı

3-Diş fırçası ve macunu

4-Tarak, fırça  veya traş takımı

5-Rahat ev kıyafetleri

6-İşlem gününüzde beklemeniz gerekebileceği için kitap, dergi veya hobilerinizle ilgili  şeylerieri  yanınızda bulundurmanız rahatlamanız için yararlı olacaktır.

(Hasta çocuk ise onu eğlendirecek oyuncaklar olabilir)

AMELİYAT ÖNCESİ

-İşleminizden /operasyondan sonra uzun bir süre yıkanmamanız gerekebilir. Bu yüzden işlem öncesi akşam veya işlemin olacağı günün sabahı duş alınız veya banyo yapınız. Bu ciltteki bakteri oranını azaltacaktır.

-Operasyon sırasında ve sonrasında  cildinizdeki renk değişimini görmek önemli olduğu için işlem günü makyaj yapmayınız. Tırnaklarınızda oje , tırnak boyaları olmamalı varsa çıkartılmalıdır.

-Operasyon öncesi gece saat 24:00 dan sonra aç kalınız, doktorunuz aksini söylemedikçe bir şey yiyip içmeyiniz. Ameliyat öncesi erişkinler en az  5 çocuklar en az 4 saat öncesi mutlaka aç olmalıdır. Su dahil hiçbirşey  içmeyiniz. Ameliyat öncesi yenen yemek hafif olmalıdır. Bu anestezi sırasında mide bulantısı , kusma ve diğer komplikasyonları önler. Bu kurala uymazsanız ameliyatınız gecikebilir veya ertelenebilir.

-Operasyon için hastaneye geldiğinizde halen almakta olduğunuz ilaçlarınızı mutlaka yanınızda getiriniz. Eğer şeker hastası iseniz insülininizi mutlaka getiriniz.

-Aşağıda belirtilen ilaçlardan bir veya birkaçını kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza bilgi veriniz. Doktorunuz ameliyatınız için size ilaç alımınız ile ilgili yeni bir düzenleme yapabilir.

  

 1- Kan sulandırıcılar (Aspirin, plavix, coraspin  vb )

 2-Şeker hastalığı ilaçları(İnsülin , oral diyabetikler)

 3-Antidepresanlar

 4-Tansiyon ilaçları

AMELİYAT YERİ HAZIRLIKLARI

Gerekli durumlarda ameliyat olacağınız bölge  ve çevresindeki saçlar/ tüyler hastanede traş edilecektir.  Ameliyat öncesi ameliyat bölgeniz doktorunuz tarafından kontrol edilip, işaretlenecektir. Bu işarete göre traş işlemi yapılacaktır.

AMELİYATHANE

………………operasyonu için ameliyathanede kalma süreniz ortalama …………dır. Bu sürenin önemli bir bölümü anestezi hazırlığı , ameliyat yerinizin steril şekilde hazırlanıp, örtülmesi ve ameliyat bittikten sonraki süredir. Ameliyatın büyüklüğüne göre bu süre yarım ile bir saat uzayabilir yada kısalabilir. Ameliyatınızı doktorunuzla beraber bir ekip yapmaktadır. (Hemşire, anestezi teknisyeni, anestezi doktoru, personel vs)

-Ameliyattaki hastanızla ilgili bilgileri servis sekreteri , ameliyathane önündeki bekleme kısmında verecektir.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat bitiminde güvenli bir şekilde yatağınıza nakledilirsiniz. Ameliyat sonrası ağrı kaçınılmazdır. Yapılan girişimsel ve ilaç tedavisi ile ağrınız azaltılır.  Ameliyattan 1-2 gün sonra ağrınız giderek azalacaktır. Ameliyatınızla ilgili bilgileri doktorunuz sizinle paylaşacaktır. Anestezi uzmanı ve cerrahınız tarafından anestezinin etkisi geçtiğinde gıda alımı ile ilgili bilgilendirileceksiniz.

TETKİKLER

Daha önce yaptırmış olduğunuz laboratuvar, radyolojik, anestezik   vb tetkikleriniz, varsa diğer sonuçlarınızı hekiminiz görmüş olsa bile yanınızda getiriniz.

KULLANDIĞINIZ CİHAZLAR

-Baston, yürüteç, koltuk değneği, bacak destekleyici ortez vs

-Gözlük işitme cihazı

-Diş protez vs  yanınızda getiriniz.

DEĞERLİ EŞYALAR/ MAKYAJ

Değerli eşyalarınızı evde saklayınız veya yakınınıza teslim ediniz. Ameliyat günü makyaj yapmayınız.

                                                        ( GÜVENLİ   ELLERDESİNİZ  ) 

                            HASTANEMİZİ TERCİH ETTİĞİNİZ İÇİN

                                           

                                            TEŞEKKÜR EDER

                                                      

                                      ACİL ŞİFALAR DİLERİZ.